Ugrás a fő tartalomra

Zablisztes zsemlék (glutén-, élesztő-, cukor-, tejmentes)


 


Az inzulinrezisztencia esetében nagyon fontos, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk, hiszen ezek hatására nem termelődik sok inzulin, nem emelik meg a vércukorszintet. Ezt nemcsak cukorbetegeknél kellene előtérbe helyezni. A gyorsan felszívódó szénhidrátok hatására – mint a csokoládé, fehér kenyér, kakaóscsiga, pizzás tekercs, almáspite, krumplistészta, szörp, stb. - hirtelen megugrik a vércukorszintünk, majd nagyon gyorsan le is esik, mivel a cukor könnyen megemésztődik. Ez azt fogja eredményezni, hogy rövid időn belül újra éhesek leszünk és mit csinálunk? Igen, ismét eszünk egy kis finomságot.



Ennek pedig az lesz a következménye, hogy folyamatosan eszünk, állandóan éhesek leszünk és egyre többet kívánunk. Ennek az az oka, hogy nem minőségi ételeket fogyasztunk, így csak a kalóriák száma és persze a súlyunk is gyarapszik. Ebből az ördögi körből azonban van kiút! Próbáljunk meg lassú felszívódású szénhidrátokból készült ételeket, kenyereket fogyasztani. A hajdina- és zabliszt az egyik legkiválóbb erre a célra, az útifűmaghéj pedig rosttartalmával még inkább hozzájárul ehhez. Lássuk, hogyan készíthetünk ezekből az egészséges összetevőkből finom zsemléket.



Hozzávalók

3 dl víz
2 ek. útifűmaghéj
2 ek. olívolaj
140 g zabliszt
60 g hajdinaliszt
1 g aszkorbinsav
1 tk. szódabikarbóna
1 tk. Himalaya só

  1. A vizet és az útifűmaghéjat egy fakanállal keverjük össze, majd hagyjuk állni, amíg kimérjük a többi hozzávalót.
  2. A zablisztet, a hajdinalisztet és a sót tegyük egy tálba - abban az esetben, ha a zabliszt egy kicsit csomós, szitáljuk át, mielőtt nekiállnánk a tészta összeállításának. Ha ez megvan, hozzáadhatjuk a szódabikarbónát és az aszkorbinsavat is.
  3. Ha az útifűmaghéj elérte a kocsonyás állagot, keverjünk bele 2 evőkanál olívaolajat, majd miután jól elegyedett, hozzáönthetjük a lisztekhez. Fakanál segítségével dolgozzuk össze a tésztát. Eléggé ragadós lesz, nem gyúrható tészta készül, viszont puha zsemléket kapunk cserébe.
  4. Amikor mindent jól elkevertünk és összeállt a masszánk, hagyjuk az edényben pihenni, amíg a sütő bemelegszik. Légkeveréses funkción 190-200°C-on kell majd sütnünk kb. 45-50 percig. Ha már meleg a sütő, öntsük ki egy lisztezett felületre a tésztánkat, majd szintén lisztes kézzel egy kicsit formázzuk meg. Én négy részre szoktam osztani ezt a mennyiséget, egy késsel vágom fel. Ezután lisztes kézzel a széleit hajtogassuk be a zsemle alá, hogy a teteje szép sima felületű legyen és így helyezzük rá a sütőpapírral bélelt tepsire.
  5. A zsemlék tetejét vizes kézzel megsimogatjuk, majd megszórjuk lenmaggal, napraforgómaggal vagy épp chia maggal, ha az van otthon. A sütőnk erősségétől függően változhat a sütési idő, nézzünk rá időnként.
Megéri vele játszadozni az elkészítéskor, mert egy nagyon finom, puha, igazi zsemle állagot kapunk. Remélem, kipróbáljátok. :)



Megjegyzések

  1. Szia! A zsemléket is kipróbáltam, nagyon ízlenek! Kívül ropogós, belül meglepően lágy a tésztájuk. Szuperek ezek a receptek! Köszi, hogy megosztottad őket:)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia! Köszönöm szépen a visszajelzést és nagyon örülök, hogy tetszenek a receptek!! :)

      Törlés
  2. Szia! A hajdinalisztet mivel lehet esetleg helyettesíteni? ��

    VálaszTörlés
  3. Szia! Kölesliszttel vagy 30-30 g tápiókakeményítő és kölesliszt keverékével is.

    VálaszTörlés
  4. Ma fogom elkészítési, mindenképp visszajelzek :) de a recept és a fotók alapján nagyon szimpatikus.

    VálaszTörlés
  5. Szia! elkészítettem a zsomleket, nagyon puhák lettek és finomak. nekem kolessel jobban bejott, de aki szereti a hajdina jellegzetes ízét, annak ajánlom. a koleses verzió nálam is gyakran fog készülni :)

    VálaszTörlés
  6. Tetszik nagyon a recept. El fogom készíteni. Szeretném a kovászomat használni hozzá. Ki kell próbálnom , hogy hány grammot tegyek bele. Gondolom, akkor nem szükséges a szódabikarbóna és az aszkorbinsav. Jól tudom?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! Nem, akkor nem szükséges egyik sem, a kovász kiváltja őket, ettől kel majd meg a tészta. Kíváncsian várom, hogy sikerül. :)

      Törlés
  7. Szia!
    Szerinted teljeskiörlésű tönkölybúza lisztből is működhet? Nekem az van itthon meg zabpehelyliszt.
    Üdv :Timi

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!

      Úgy gondolom, működhet. Ha elkészíted így, mindenképp írj róla visszajelzést, kérlek. :)

      Törlés
    2. Szia!
      Min fennt írtam a 2 liszt kombinációjából csináltam és nagyon finom lett.Sőt aszkorbin savam nem volt itthon de így is tökéletes lett.Köszönöm a receptet: D

      Törlés
    3. Szia!
      Szupi, szupi, szupi! Köszönöm szépen, hogy megírtad! Így már tudom ajánlani, ha mások is kérdezik, működik-e tönköllyel. :)

      Törlés

  8. Szia!Nagyon szépen köszönöm a receptet.Szuper jó lett !Örülök,hogy rátaláltam az interneten !Hálás vagyok!:)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia! Örülök, hogy bevált! Nézz szét a honlapomon is, www.himesrenata.com. Oda teszem fel a legújabb recepteket. :)

      Törlés
  9. Sziasztok, én is megcsináltam, nagyon finom lett. Nem volt itthon hajdina lisztem, cirokkal helyettesítettem. Egy picit kiérződik nekem a szódabikarbóna. Lehet, hogy kevesebbet teszek bele legközelebb. Hálás köszönet érte!:)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia! Köszönöm, hogy elkészítetted és, hogy megírtad a tapasztalataidat!
      Kevesebbel is működik, nálam is előfordult már, hogy kicsit éreztem rajta az ízét, máskor viszont pont jó volt a mennyiség. Ezzel lehet kísérletezni. :)

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gluténmentes kenyér lisztkeverék nélkül

Ezt a kenyeret mindenkinek ki kell próbálnia, aki szeretne saját maga egészséges, gluténmentes kenyeret készíteni, de nem akar mindenféle bolti keverékeket használni, amelyek nagy része általában kukoricaliszt vagy -keményítő. Ennél sokkal értékesebb összetevőket tartalmaz a mi kis kenyerünk. :) A köles az egyik legősibb indiai kultúrnövény, amelynek magas a kovasav tartalma, de emellett fluor, kén, foszfor, vas, magnézium, kálium és cink tartalma sem elhanyagolható. Ezek a tápanyagok jó minőségben vannak jelen a kölesben, ezért pozitívan hatnak a csontok és porcok állapotára. A köles segít visszaállítani szervezetünk sav-bázis egyensúlyát, beilleszthető a Candida diétába, de inzulinrezisztensek, cukorbetegek étrendjében is tökéletesen megállja a helyét. Emellett gyulladáscsökkentő, immunerősítő és emésztésünkre is jó hatással van. A hajdina szintén nagyon jó választás, hiszen magas élelmirost tartalma mellett antioxidánsokat, valamint a B-vitamincsoport majdnem minden

Gluténmentes kenyér csicseriborsó lisztből (élesztő-, cukor-, tejmentes)

Mindig szeretek új receptekkel kísérletezni, ahogyan ez az alábbiakból is látszik. Ismét egy kenyeret hoztam, amihez most a köles mellett csicseriborsó lisztet használtam. Ettől a kenyér állaga sütés után kicsit szellősebb lesz, az íze pedig szerintem kicsit édesebb, mint az eddigiek. Igazán finomra sikeredett, szerintem adjatok neki egy esélyt. ;) Hozzávalók 150 g csicseriborsó liszt 150 g kölesliszt 4 g szódabikarbóna 3 g aszkorbinsav 2 púposabb ek. útifűmaghéj 3 dl víz 1 tk. só 1 ek. almaecet/citromlé 1.       Mérjük ki a vizet, majd tegyünk bele 2 púposabb evőkanál útifűmaghéjat és egy fakanél segítségével keverjük el, majd hagyjuk állni. 2.      A csicseriborsó és köleslisztet mérjük ki, tegyük egy tálba, adjuk hozzá a sót és keverjük össze. Ezután csináljunk egy mélyedést a közepébe, majd halmozzuk bele a szódabikarbónát és aszkorbinsavat, amire közvetlenül ráöntjük az 1 evőkanál almaecetet vagy citromlevet és hagyjuk, hadd pezsegjen egy da