Ugrás a fő tartalomra

Amerikai palacsinta kókuszlisztből házi baracklekvárral




Gyerekkorom óta nagyon szeretem a palacsintát és ezzel szerintem nem vagyok egyedül. Számomra nagyon kedves emlékek fűződnek hozzá, hiszen a családban bárhol töltöttük a nyári szünetet, a friss zöldségleves és rántott cukkini mellett biztosan helyet kapott a finom lekváros palacsinta is. Szerencsémre anyai nagymamám szemben lakott velünk, így hozzá bármikor átmehettünk, ő vékonyabb, édesebb palacsintát készít, ebből rengeteget meg tudtunk enni. Amikor viszont apukám szülőfalujában töltöttünk egy-két hetet a nyárból Nógrád megyében, szinte mindig megkérték, hogy keverje be a tésztát, ez volt a specialitása, így vastagabb tésztájú, laktató palacsinták készültek. Nem csoda tehát, hogy nekem is van egy-két receptem ebből a finom fogásból, igaz egy kicsit megreformált változatban. :)


A mostani recept egy amerikai palacsinta, amit glutén- és tejmentesen készítek el. A kókuszliszt nemcsak finom ízt kölcsönöz a tésztánknak, de számos pozitív tulajdonsága is van. A kókuszdió húsát kiszárítják, zsírtalanítják, majd finom porrá őrlik. Igen sok egészséges zsír marad benne (kb. 14%), valamint fehérje tartalma is számottevő a lisztek közül, mégis legkedvezőbb tulajdonsága az, hogy a liszt több mint fele olyan élelmi rost, amely seprűként viselkedve kipucolja emésztőrendszerünket. Emiatt fogyókúrázók számára is jó alternatíva lehet a fehér liszt helyett, de az egészséges életmód követői között egyaránt népszerű alapanyag.


Hozzávalók

6 ek. kókuszliszt
6 ek. zabliszt
1 ek. eritrit
1 ek. kókuszolaj
1 kk. só
1 kk. szódabikarbóna
2 db tojás
500-600 ml víz
baracklekvár (ízlés szerint)

  1. A tojást, kókuszolajat, sót és az eritritet kézi habverő segítségével egy közepes méretű tálban összekeverjük, majd ha jól elvegyítettünk mindent, hozzáadjuk a vizet is.
  2. Második lépésként mehet bele a szódabikarbóna, valamint a kókusz- és zabliszt is, majd fakanálra váltunk és ezt is szintén összekeverjük. Mivel a kókuszliszt sok folyadék felszívására képes, ezért ha nagyon sűrű a masszánk, adhatunk hozzá vizet, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl híg, egy sűrűbb palacsinta tésztát kell kapnunk.
  3. Ezután egy kicsi teflon serpenyőt felmelegítünk és a közepére öntünk kb. egy merőkanálnyi tésztát és egy kicsit megforgatjuk a serpenyőt, hogy szép kör alakú legyen. Na de nem a szokásos módon, nagy kört leírva. Épphogy terüljön el egy kicsit a massza, kb. 10 cm átmérőjű palacsintát szeretnénk kapni. Süssük közepes lángon kb. 3-4 percig vagy amíg úgy látjuk, hogy átsült, fordítsunk rajta egyet és a másik oldalát is süssük készre.
  4. Tálalás előtt érdemes megvárni, amíg kihűl. A legegyszerűbb módon három palacsintát egymásra halmoztam, középen és a tetején megkentem házi cukor- és tartósítószermentes baracklekvárral, a tetejére pedig őszibarack szeleteket tettem, de ez a lépés el is hagyható, így is nagyon finom lesz a palacsintánk. Jó étvágyat hozzá! :)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Zablisztes zsemlék (glutén-, élesztő-, cukor-, tejmentes)

  Az inzulinrezisztencia esetében nagyon fontos, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk, hiszen ezek hatására nem termelődik sok inzulin, nem emelik meg a vércukorszintet. Ezt nemcsak cukorbetegeknél kellene előtérbe helyezni. A gyorsan felszívódó szénhidrátok hatására – mint a csokoládé, fehér kenyér, kakaóscsiga, pizzás tekercs, almáspite, krumplistészta, szörp, stb. - hirtelen megugrik a vércukorszintünk, majd nagyon gyorsan le is esik, mivel a cukor könnyen megemésztődik. Ez azt fogja eredményezni, hogy rövid időn belül újra éhesek leszünk és mit csinálunk? Igen, ismét eszünk egy kis finomságot. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy folyamatosan eszünk, állandóan éhesek leszünk és egyre többet kívánunk. Ennek az az oka, hogy nem minőségi ételeket fogyasztunk, így csak a kalóriák száma és persze a súlyunk is gyarapszik. Ebből az ördögi körből azonban van kiút! Próbáljunk meg lassú felszívódású szénhidrátokból készült ételeket, kenyereket fogyaszta

Gluténmentes kenyér lisztkeverék nélkül

Ezt a kenyeret mindenkinek ki kell próbálnia, aki szeretne saját maga egészséges, gluténmentes kenyeret készíteni, de nem akar mindenféle bolti keverékeket használni, amelyek nagy része általában kukoricaliszt vagy -keményítő. Ennél sokkal értékesebb összetevőket tartalmaz a mi kis kenyerünk. :) A köles az egyik legősibb indiai kultúrnövény, amelynek magas a kovasav tartalma, de emellett fluor, kén, foszfor, vas, magnézium, kálium és cink tartalma sem elhanyagolható. Ezek a tápanyagok jó minőségben vannak jelen a kölesben, ezért pozitívan hatnak a csontok és porcok állapotára. A köles segít visszaállítani szervezetünk sav-bázis egyensúlyát, beilleszthető a Candida diétába, de inzulinrezisztensek, cukorbetegek étrendjében is tökéletesen megállja a helyét. Emellett gyulladáscsökkentő, immunerősítő és emésztésünkre is jó hatással van. A hajdina szintén nagyon jó választás, hiszen magas élelmirost tartalma mellett antioxidánsokat, valamint a B-vitamincsoport majdnem minden

Gluténmentes kenyér csicseriborsó lisztből (élesztő-, cukor-, tejmentes)

Mindig szeretek új receptekkel kísérletezni, ahogyan ez az alábbiakból is látszik. Ismét egy kenyeret hoztam, amihez most a köles mellett csicseriborsó lisztet használtam. Ettől a kenyér állaga sütés után kicsit szellősebb lesz, az íze pedig szerintem kicsit édesebb, mint az eddigiek. Igazán finomra sikeredett, szerintem adjatok neki egy esélyt. ;) Hozzávalók 150 g csicseriborsó liszt 150 g kölesliszt 4 g szódabikarbóna 3 g aszkorbinsav 2 púposabb ek. útifűmaghéj 3 dl víz 1 tk. só 1 ek. almaecet/citromlé 1.       Mérjük ki a vizet, majd tegyünk bele 2 púposabb evőkanál útifűmaghéjat és egy fakanél segítségével keverjük el, majd hagyjuk állni. 2.      A csicseriborsó és köleslisztet mérjük ki, tegyük egy tálba, adjuk hozzá a sót és keverjük össze. Ezután csináljunk egy mélyedést a közepébe, majd halmozzuk bele a szódabikarbónát és aszkorbinsavat, amire közvetlenül ráöntjük az 1 evőkanál almaecetet vagy citromlevet és hagyjuk, hadd pezsegjen egy da